فیلم چی
۱

سنسور جدید و مبتکرانه Sony؛ تصویربرداری ویدیوی ۶K در ۲۴۰fps و ویدیوی ۲K در ۱۶۰۰۰fps؟!

بازدید 564

در سال های اخیر ابتکار عمل در فناوری سنسورهای دیجیتال به ندرت دیده میشد، اما خبری درز کرده از سنسور جدیدی از Sony که گویا قرار است به زودی ما را با یک جهش بزرگ رو به جلو در این عرصه مواجه کند.

اطلاعات اولیه که از وبسایت چینی cnBeta درز کرده، حاکی از آن است که این سنسور جدید ۱.۵ اینچ اندازه خواهد داشت – تقریبا معادل اندازه Micro 4/3 – و قادر است ویدیوی ۶K را با سرعت ۲۴۰ فریم در ثانیه و ویدیوی ۲K را با سرعت ۱۶۰۰۰ فریم در ثانیه ضبط کند.

هر چند ارقام ذکر شده نجومی هستند و آدم را تحت تأثیر قرار می دهند، اما آن چیزی که این سنسور را واقعا مبتکرانه می سازد طراحی آن است. به جای استفاده از الگوی سنتی بایر* برای درونیابی* رنگ ها، که برای کانال های رنگی قرمز، آبی و سبز، پیکسل های مجزا وجود دارد، سنسور جدید دارای پیکسل هایی است که می توانند با استفاده از فناوری جدیدی به نام Active Pixel Color Sampling از هر یک از سه رنگ نمونه گیری کنند. این یعنی سنسور جدید برای تولید تصویری با همان رزولوشن به یک سوم پیکسل ها نیاز خواهد داشت. یعنی یک سنسور ۴.۸۵ مگا پیکسل از این نوع، می تواند تصاویری تقریبا معادل تصاویر یک سنسور ۱۵ مگاپیکسلی فعلی تولید کند.

مفهوم دیگر فناوری Active Pixel Color Sampling این است که این سنسورها می توانند نسبت به سنسورهای قدیمی، پیکسل های خیلی بزرگتری داشته باشند، که اگر اینطور باشد، عملکرد آنها در نور کم باید حتی از عملکرد قابل تقدیر Sony a7S هم پیشی بگیرد.

با اندازه ای تقریبا معادل Micro 4/3 به سختی می شود گفت که این سنسور در کجا مورد استفاده قرار خواهد گرفت. عده ای از همین حالا پیش بینی کرده اند که سنسور جدید در خط تولید گوشی های هوشمند جدید Xperia به کار گرفته خواهد شد. احتمال قوی تر خط تولید جدیدی از دوربین های بدون آینه پیشرفته است. بعلاوه شاید بتوان تغییراتی در ابعاد فناوری Active Pixel Color Sampling ایجاد کرد و این اندازه ۱.۵ اینچی فقط نقطه شروع نسل جدید سنسورهایی باشد که بعدها در تمام، یا دست کم بیشتر دوربین های Sony به کار گرفته خواهند شد، من جمله انواع دوربین های سینمایی که این کمپانی بعدها تولید خواهد کرد. این را هم به آن اضافه کنید که Sony معمولا سنسورهای خود را به سازندگان دیگر هم می فروشد، و احتمالش می رود که ظرف چند سال آینده این فناوری به طور گسترده عرضه شود.

* فیلتر بایر (Bayer Filter): الگویی برای چیدمان رنگ ها بر روی پیکسل ها، که به صورت یکی در میان در یک ردیف قرمز و سبز و در ردیف بعدی سبز و آبی چیده می شوند. یعنی از هر چهار پیکسل دو تا سبز، یکی قرمز و یکی آبی است. دلیل دو برابر بودن رنگ سبز نسبت به سایر رنگ ها این است که حساسیت چشم انسان نسبت به این سه رنگ اصلی یکسان نیست و اطلاعات رنگی ذخیره شده به رنگ سبز باید بیش از دو رنگ دیگر باشد تا درک چشم از تصویر ثبت شده طبیعی تر شود.

* درونیابی (Interpolation): روشی است برای جدا کردن سه رنگ اصلی از یک عکس منفرد. خروجی فایل RAW از سنسوری با فیلتر بایر، یک تصویر شطرنجی از رنگ های قرمز، آبی و سبز با شدت های مختلف است که برای ایجاد تصویر به مرحله Interpolation یا درونیابی می رود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سایت ویدائو گفت:

    خوشمان امد

مشاهده بیشتر