فیلم چی
۰

نمایش تنهایی و انزوا در اثر تحسین شده «سوفیا کاپولا»

بازدید 345

“دارن فولی” از وبسایت Must See Films یک نقد ویدیویی در خصوص یکی از بهترین فیلم های سال های اخیر یعنی “گمشده در ترجمه” ساخته “سوفیا کاپولا” ارائه کرده است. “فولی” در این نقد سعی کرده بسیاری از عناصر مبهم فیلم، همچون مفاهیم تنهایی و انزوا، سبک فیلمبرداری مورد استفاده برای انتقال این مفاهیم، و صد البته، صحنه معروف نجوای غیرقابل شنود “بیل مورای” در گوش “اسکارلت جوهانسون” را بررسی کند.

همه آن هایی که این فیلم را دیده اند می دانند که مضامین تنهایی و انزوا در آن کاملاً مشهود است. فیلمبرداری این فیلم با نمایش نماهای عریضی از شخصیتها که به تنهایی فضای بسیار کوچکی را اشغال کرده اند یا در فضایی وسیع قرار گرفته اند در حالی که هزاران نفر بی توجه به آنها از کنارشان می گذرند، به انتقال این مفاهیم کمک بسیار کرده است. این تمهیدات به کار گرفته شده اند تا این ایده را برسانند که شخصیت “مورای”، یعنی باب، و شخصیت “جوهانسون”، یعنی شارلوت، تنها و منزوی هستند و چیزی را گم کرده اند.

همانطور که “فولی” در نقد خود بدان اشاره می کند، کاپولا از مفهوم “تعادل” نیز برای نمایش وضعیت احساسی شخصیت هایش استفاده می کند. یا به عبارت دیگر، جهان شخصیت های او، که در این فیلم شهر توکیوست، به نمود بصری وضعیتهای احساسی آنها تبدیل می شود. مثلاً زمانی که “باب” و “شارلوت” وارد توکیو می شوند، از نظر احساسی نامتعادل و ناراضی هستند، بنابراین شیوه قرارگیری آنها در ترکیب بندی به این وضعیت تجسم می بخشد، و آنها در یک طرف کادر قرار می گیرند بدون اینکه چیزی هموزن آنها جهت مقابل را پر کند و این سنگینی را خنثی نماید. اما زمانی که آنها بالاخره یکدیگر را ملاقات می کنند، “شارلوت” به زندگی “باب”، و در نتیجه، به کادر، تعادل می بخشد. در اینجا به چند مثال توجه کنید:

به تضاد میان دو طرف تصویر توجه کنید. (یک عنصر بزرگ و تاریک در تضاد با عناصر کوچکتر و روشن)

 

 

همان ترکیب بندی و عدم تعادل در این تصویر نیز دیده می شود.

 

 

زمانی که آنها با هم ملاقات می کنند به زندگی یکدیگر تعادل می بخشند و این امر به کمک ترکیب بندی متعادل به تصویر کشیده می شود.

حتی زمانی که دور از هم هستند اثر رضایت بخش شارلوت بر زندگی باب همچنان باقی است. همانطور که در ترکیب بندی زیبای این نما دیده می شود.

 نقد ویدیویی جذاب فیلم “گمشده در ترجمه” را در زیر تماشا کنید:

منبع: Must See Films

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر