فیلم چی
۳

یک روش ابتکاری و جالب برای نورپردازی یک فیلم کوتاه ترسناک

بازدید 1741

در طول این سال ها، شیوه ها و ابزار متنوعی برای نورپردازی فیلم عرضه شده است، و هر چند برخی از لوازم نورپردازی بسیار کاربردی و وسوسه انگیز هستند، اما بیشتر ما حتی بودجه اجاره آن ها را در اختیار نداریم (چه رسد به خرید!). بنابراین مجبور می شویم برای نورپردازی فیلم مان به ابزار ارزان قیمت و لوازمی متوسل شویم که خودمان سر هم کرده ایم. البته این چیز خیلی بدی نیست، چون برخورداری از یک ذهن خلاق موقع نورپردازی فیلم، می تواند منجر به تکنیک های مقرون به صرفه و نبوغ آمیزی شود. فیلم کوتاه “نه چندان سریع / Not So Fast” ساخته “دیوید اس سندبرگ” با همکاری “لوتا لوستن” یکی از نمونه های نورپردازی با لوازم دست ساز است. “سندبرگ” در پشت صحنه کوتاهی درباره ساخت فیلم نشان می دهد که چطور از یک سطل زباله پلاستیکی برای ساخت یک بیوتی دیش قابل حمل استفاده کرده و نتایج بسیار خوبی هم به دست آورده است.

اول این فیلم کوتاه را تماشا کنید:

و این هم نگاهی مختصر به پشت صحنه که در آن “سندبرگ” هم در مورد ساخت پروژکتور دست ساز (و همینطور دالی دست سازش) توضیح می دهد و هم می گوید که چطور از یک نرم افزار رایگان مدلسازی ۳D به نام Blender استفاده کرده تا افکت وهم انگیز به عقب کشیده شدن درب خروج را به تصویر بکشد:

روش های “سندبرگ” برای ساخت این فیلم واقعا جذاب است. سطل زباله پلاستیکی با پوشش آلومینیوم دقیقا بازتاب نحوه عملکرد یک بیوتی دیش (Beauty Dish) است، یعنی نور یکدست و ملایمی تولید می کند که به سرعت پخش می شود. زمانی که این ترفند با نوردهی کمتر از استاندارد تلفیق می شود، همان حس احاطه شدن کاراکتر در تاریکی را ایجاد می کند که “سندبرگ” به دنبال آن بوده است.

این فیلم بهترین نمونه فیلمسازی با بودجه کم به شمار می رود. دوربین Blackmagic قیمت نسبتا مناسبی دارد و Blackmagic Pocket Cinema Camera از آن هم ارزان تر است. حال اگر بتوانید ابزار نورپردازی و تصویربرداری خود را با دست خودتان بسازید و برای مراحل پس از ضبط نیز از نرم افزارهای رایگانی مثل Blender، Lightworks، و Reslove Lite استفاده کنید، دیگر به بودجه خیلی زیادی نیاز نخواهید داشت. بنابراین می توان گفت فیلمسازی با کیفیت، که روزگاری بسیار گران تمام می شد و از دسترس بیشتر افراد خارج بود، اینک در اختیار هر کسی که قصه ای برای گفتن داشته باشد، قرار دارد.

نویسنده: رابرت هاردی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر