فیلم چی
۰

صحبت های استفن کینگ راجع به نسخه سینمایی «درخشش» ساخت کوبریک

بازدید 519

وقتی به تماشای یک فیلم می نشینیم، می دانیم که نسخه نهایی فیلم از فیلتر اذهان و نگاه های بسیاری عبور کرده، و در میان افراد بسیاری دست به دست شده است، به طوری که بیشتر اوقات با نسخه اصلی داستانی که توسط نویسنده شکل گرفته از زمین تا آسمان تفاوت دارد. اما نظر نویسندگان در مورد نتیجه نهایی فیلمی که از روی اثرشان ساخته می شود، چیست؟ در سال ۱۹۷۸، دو سال قبل از اکران فیلم درخشش (The Shining)، استفن کینگ در مقاله ای در “سینه فانتاستیک” راجع به کارگردانی اثرش توسط کوبریک از حیث انتخاب بازیگر و محتوا اظهار نظر کرد. متن گفته های او را در ادامه بخوانید.

استفن کینگ، سلطان وحشت است. او در طول تقریباً ۴۰ سال فعالیتش بیش از ۷۰ کتاب نوشته که وی را به یکی از پرکارترین و البته موفق ترین نویسندگان ژانر خودش تبدیل کرده است. بسیاری از آثار او الهام بخش نگارش فیلمنامه های اقتباسی شده و به پرده سینما راه یافته، پس نظر کینگ در مورد این فیلم ها حائز اهمیت است.

 مقاله ای از مجله “سینه فانتاستیک” مربوط به اواخر دهه ۱۹۷۰ وجود دارد که به عقیده کینگ در خصوص فیلم هایی که از روی آثارش ساخته شده می پردازد. در اینجا نظر او را در مورد کوبریک و کارگردانی فیلم “درخشش” می خوانیم:

از همان ابتدا که ماه ها قبل برای اولین بار با کوبریک صحبت کردم، قصد داشت پایان داستان را تغییر دهد. گفت نظرت چیست که “هالوران” (آشپز هتل که در فیلم کوبریک، اسکتمن کراترز نقش او را ایفا می کند) تسخیر شود، و بعد با کشتن “دنی”، “وندی” و در نهایت خودش، کاری را که “تورنس” آغاز کرده بود، خاتمه دهد. بعد صحنه تغییر می کند، بهار می شود و سرایدار جدید با خانواده اش از راه می رسد. البته، تماشاچی روح “جک”، “وندی” و “دنی” را به صورت یک خانواده خوشبخت می بیند که باهم نشسته اند، می گویند و می خندند. و من متوجه نوعی قرینگی میان این صحنه آرامبخش پایانی و صحنه پایانی فیلم “۲۰۰۱: یک ادیسه فضایی” شدم که در آن فضانورد به تختخواب لویی چهاردهم انتقال می یابد. به نظر من، این دو پایان به یکدیگر گره می خوردند.

 

تردید دارم بعد از تماشای فیلم درخشش کسی بتواند بازیگر دیگری را به جای جک نیکولسون برای ایفای نقش “جک تورنس” متصور شود. شاید به نظر همه ما او بهترین گزینه برای این نقش بود، اما نظر کینگ چیز دیگری است:

کمی نسبت به حضور جک نیکولسون در نقش جک تورنس در آن حال و هوا نگرانم، چون او یک آدم معمولی نیست. تا جایی که من می دانم، او هیچ وقت نقش یک آدم معمولی را بازی نکرده و من مطمئن نیستم که از پس آن بربیاید. ترجیح می دادم کسی مثل “مایکل موریارتی” یا “مارتین شین” در نقش تورنس ظاهر شود. اما به نظر می رسد که این بازیگرها “قابل نقد در بانک” نباشند – هالیوود عاشق این عبارت است. [“شلی دووال” در نقش “وندی” هم]  نمود کاملی از یک انتخاب بازیگر بی تناسب است.

 

اکنون چه موافق باشید چه مخالف، به نظر می رسد شنیدن نظرات خالق اصلی یک پروژه فرصت جذابی است برای اینکه فیلم را از بعد جدیدی ببینیم.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر